Spíme tak, jak máme a spíme dostatečně?

Co má v dnešní době mnoho lidí společného? Spí málo a vstávají velmi brzo. Spánek je považován za jeden z hlavních “klíčů k úspěchu“, ale i přesto ho mnoho lidí je ochotno obětovat. Je několikrát dokázáno, že nekvalitní spánek přináší spoustu negativ. Jeden výzkum ukázal, že lidé obětují spánek kvůli svým prioritám, než aby se v klidu vyspali. Pro lidi, kteří pracují v tzv. směnovém kolotoči to není nic neobvyklého.

Špatný spánek nám do života přináší mnoho negativních účinků, které mají vliv na zdraví, výkon a celkovou kvalitu života, nic nového. Ale i přesto všechno, je člověk ochoten spánek stále obětovat.
Je velice důležité si uvědomit, že člověk je řízený rytmem. Všichni živočichové, rostliny, houby a bakterie mají jakýsi vnitřní čas - 24 hodinový cirkadiánní rytmus. Tento rytmus řídí vnímání světlo-tmu a teploty.

Tento rytmus je často narušovaný každodenními činnostmi jako jsou rodina, práce, škola nebo jiné závazky spojené s každodenním životem. Tyto rytmy jsou ale velice důležité pro naše zdraví a dlouhověkost.

Obrázek, který máme níže nám ukazuje vztah mezi dvěma hormony, melatonin (modrá čára) a kortizol (červenou čáru) po dobu celého dne a noci. Melatonin je hormon, který je zodpovědný za řízení našeho spánku a kortizolu. Ten, je zase zodpovědný za mnoho dalších funkcí a uvolňuje se v reakci na stres.

Zkuste si to srovnat s vaším denním režimem, třeba v kolik hodin trénujete, v kolik jdete spát? A v kolik hodin se budíte?

Je důležité stále myslet na to, že váš trénink je také jakási forma stresu (už jednou jsem psal ve svém blogu), a nemusíme to vždy tak vnímat.

Když trénujeme večer, mezi 6-8 hodinou, dostáváme tělo do stresu, zvyšujeme tím kortizol a zhoršíme tím spánek. Stejně tak, když sledujeme televizi, nebo koukáme v posteli do mobilu. Toto tzv. modré záření zabrání mozku vytvářet melatonin a tím zpomalíme nebo zhoršíme kvalitu našeho spánku.

 Tohle vše má hlavně vliv na naši regeneraci a jestliže trénujete dost intenzivně, což je u tohohle sportu víc než pravděpodobné, riziko, že se zraníte je několikanásobně vyšší. 

Kolikrát slyším (včetně mě samotného), že špatně někdo spal, málo spal, a potom jde dvě hodiny trénovat. Pokud chcete zvládat svůj nastavený objem v tréninku, měli byste spát alespoň 8 hodin. Spíme-li méně, tělo nemá možnost přejít do anabolického procesu čili do procesu budování.

Čím bychom mohli zlepšit naši kvalitu spánku?

 1. Spánek ve 100% tmě

  V místnosti ve, které spíte, by měla být úplná tma. Neměli byste si vidět na ruku před tváří. Jakékoliv světlo v místnosti stimuluje náš optický nerv, který pak brání epifýze vylučovat melatonin, který je nezbytný pro kvalitní spánek.
   
 2. Vyvarujme se modrému světlu před spaním = nepoužívat elektroniku

  V dnešní době mnoho lidí kouká na televizi, do mobilu, čte si knížky z tabletu atd. Zkuste se vyvarovat těmto věcem a přispějete. Když už se tomu nedá vyvarovat dají se stáhnout různé aplikace, nebo brýle, které pomůžou zredukovat modré světlo z obrazovek.
   
 3. Zkuste ovládnout váš stres

  Určitě všichni znáte ten pocit, když vše vypnete, lehnete si, zavřete oči a začne se vám v hlavě odehrávat celý den a vše co bude ten příští, prostě vám myšlenky jen tak plynou hlavou. Vašim cílem by však mělo být abyste si uvolnili, uklidnili a tím stimulovali vaší parasympatickou větev autonomního nervového systému, která je zodpovědná za odpočinek a trávení. 
   
 4. Dýchání – praktikovat kontrolované dýchání (3 vteřinové nadechnutí, 3 držet, 3 sekundy vydechnutí, 3 držet) Dnes má už i mnoho telefonů, hodinek atd. aplikace, kdy vám říkají, ať se zastavíte a minutu jen dýcháte.
   
 5. Vymažte z mozku nepotřebné – Kolikrát přijde člověk z práce, ale hlava je pořád přepnutá na pracovní mód. Zkuste tyto myšlenky a nápady z pracovního módu přepsat na papír, může vám to potom pomoci vyprázdnit hlavu.

 


 

Neváhejte a staňte se součástí Colliery CrossFit Ostrava komunity!

Colliery SRDCEM z.s.

Neziskový spolek založený pod záštitou Colliery CrossFit Ostrava pracující s třemi body stanov: 1. Podpora mladých atletů 2. Program CrossFit pro handicapované 3. Zapojení seniorů do CrossFitu ! www.collierysrdcem.cz Přihlaš se i TY!

UAX - CrossFit STORE

Ve spolupráci s UAX! jsme vytvořili designovou kolekci s funny motivy CrossFit. Trička, ručníky, hrnečky, kraťasy a mnoho dalšího...  Nakupujte v E SHOPU

CollieryWodKiller

Značka oblečení a doplňků pro CrossFit - #CollieryMade - objednávejte v našem e-shopu!

ROM WOD

Jako jediní v Moravskoslezském kraji nabízíme klientů speciální protahovací lekce pod zakoupenou lecencí - ROM WOD - každé uterý večer! Rezervujte ZDE!

ROGUE

V našem gymu najdete to nejlepší vybavení pro CrossFit a nejen pro něj - mj. USA značka ROGUE - každoroční sponzor a dodavatel vybavení CrossFit GAMES

CrossFit Kids

Od září 2017 nabízíme v Colliery CrossFit Ostrava licencovaný program - CrossFit Kids! Více Informací ZDE!

CrossFit JOURNAL

Blog o CrossFitu - ZDE!

Colliery CrossFit je jediný oficiálně licencovaný CrossFit Gym v Ostravě.

Naši činnost vykonáváme na základě licenční smlouvy se společností CrossFit Inc., 1250 Connecticut Ave. N.W., Suite 200, Washington D.C., USA uzavřené po provedeném licenčním řízení na základě CrossFit certifikací našich trenérů.

Colliery CrossFit Ostrava
Mírová 19
(vchod za rohem z ulice Kutuzovova)
703 00 Ostrava
Zobrazit na velké mapě

info@collierycrossfit.com
+420 605 276 724

115-639920297/0100

Otevírací doba

Pondělí–Pátek: 6:00 — 21:15
Sobota: 8:00 — 14:00
Neděle: 9:00 — 11:00 ... 16:00 — 19:00

Partneři