Rozhovor s fyzioterapeutem, trenérem, a hlavně skvělým člověkem Jakubem Kmeťkem Moravčíkem

Ahoj kámo, než začneme, rád bych ti poděkoval, že sis udělal čas na náš rozhovor a že se o tobě i ostatní můžou dozvědět něco víc.
 

Mezi českými, a také mezi zahraničními sportovci jsi velice známý, ale pro lidi, kteří tě doposud neznají, mohl bys nám o sobě něco málo říct?

 Vo svojej ordinácii v Prahe pracujem ako fyzioterapeut. Chodia za mnou klienti s problémom. Či už sa jedná o zranenie, obmedzenia v pohybe alebo správne navedenie k tréningu. 

Tvá profese vyžaduje mnoho odborných znalostí. Protože mám možnost s tebou úzce spolupracovat, tak to mohu jen potvrdit a ocenit. Můžeš nám prozradit kolikaletou máš praxi a jak ses k tomuto oboru vlastně dostal?

 Moje začiatky v športe a trénovaní boli už v destve, keď som ako chlapec začal robIiť karate a vždy ma zaujímalo ako trénovať efektívne , regenerovať k lepším výsledkom. Tam som začal premýšlať o kariére osobného trénera, ktorým som sa neskôr stal po dvojročnom štúdiu v Austrálii. Moja vášeň pre pohyb a neustále zlepšovanie ma motivovala prihásiť sa na vysokú školu a vyštudovať fyzioterapiu. 


Pověz nám něco o tvém vzdělání. Jaké školy a kurzy jsi prošel, které sis dal do rámečku ve tvém centru v Praze?

 Medzi študiom vysokej školy som sa špecializoval na terapiu makkých tkanív a urobil si kompletný kurz Active Release Technique. Po štúdiu som pochopil, že pre prácu so športovcami je dôležité rozumieť periodizácii tréningu a holistický prístup v rozvoji jednotlivých schopností športovca. Absolvoval som kurz v Belgicku OPEX Assesment a dizajn tréningových programov a kurz od spoločnosti EXOS performance specialist level 1. 

Co z toho ti dalo do tvé praxe nejvíce?

 Každá jedna metóda a spôsob, ktorej cieľom je zlepšenie kvality nášho života mi neustále dáva nový pohľad na ľudské telo. Avšak najviac mi do mojej praxe dávajú moji klienti a kolegovia, ktorí sú denne mojimi učiteľmi. 

Jak už z názvu plyne, jsi trenér a fyzioterapeut zároveň. Ve tvé profesi to může být obrovská výhoda, když pracuješ se svými klienty a atlety, jak to vnímáš ty?

 Myslím si, že sa špecializujem na pohyb ako taký. Fascinuje ma zlepšovať pohybové návyky mojich klientov a zlepšovat ich kvalitu života. Či už pôjde o prvý zhyb alebo uvoľnenie šije po stresujúcom dni. 

Vnímáš to i jako nevýhodu v něčem?

 Človek nemôže sedieť na dvoch stoličkách na raz a uvedomujem si, že čoraz viac ma klienti potrebujú ako terapeuta. Napriek tomu milujem prostredie činiek, hlasnej hudby a magnézia na rukách. 

Pod rukama ti prošlo spoustu předních, a také Olympijských sportovců. Prozradíš nám jejich jména? Jaká je spolupráce s takovými sportovci?

 Spolupráca s vrcholovými športovcami ma obohacuje ako v kariérnom tak i osobnom živote. Spolupracujem so športovcami, ktorí reprezentujú pod značkou Red Bull. Nesmierne ma baví práca so Šárkou Pančochovou, Vávoru Hradílkem a Beachvolleybalovým teamom Maki a Bára , ktorí somnou pracujú najčastejšie. Zaujímavá spolupráca je rovanko s letcom Martinem Šonkou či aerobičkou Karolínou Kudláčkovou. Starám sa taktiež o hokejovú mládež, golfistou či atlétov, ktrorých, verím, čaká zaujímavá cesta na vrchol. 

Jak jsem psal, spolupracoval si s mnoha sportovci. Jaký případ byl pro tebe nejzajímavější, a takový že jsi ho cítil jako velkou výzvu a proč?

 Každý klient , ktorý prejde prahom mojich dverí je pre mňa zaujímavý a je výzvou. Každý je individuálny a potrebuje iný prístup. Práca so snowboardistkou Šárkou Pančochovou aj vďaka účasti na jej svetovej tour pred olympiádou pre mňa veľmi dôležitá, pretože si rozumieme aj ako ľudia a kamaráti. 

Spolupracuješ s českým Red Bullem, poznal jsi díky tomu něco nového? Něco, co tě posunulo zase dále?

 S RedBullom máme spoločný cieľ a to je poskytnúť športovcom komfort a podmienky súťažiť na svetovej úrovni, mať psychickú a fyzickú pohodu k takýmto výkonom. Vďaka RedBull môžem cestovať s našimi športovcami, spoznávať konkurentov, ich trénerov a team okolo tých najlepších na svete. Moc si to užívam. 

Máš svůj projekt Movement Seminář, pořádáš ho v Česku i na Slovensku a vidím, že zájem o tyto semináře roste. Tento seminář již dvakrát proběhl také u náš v gymu Colliery Crossfit. Myslíš, že se lidé chtějí vzdělávat a dozvídat se více o pohybu jako takovém?

 Záujem ľudí trénovať bez zranení, cítiť sa dobre a mať progres s výzvy stále narastá. Preto vznikol Movement Seminar. Veľmi ma baví chodIt po gymoch a zdielať s takýmito ľuďmi moje skúsenosti a nadšenie. 

Myslíš si, že tato profese má budoucnost (trenér a fyzioterapeut)? Jak vnímáš úroveň a vzdělání dnešních trenérů?

 Tréner a fyzioterapeut už má nenahraditeľné miesto a myslím si že tento trend bude narastať a ľudia si čoraz viac budú pýtať pomocnú ruku. Preto je veľmi dôležité vzdelávanie sa nás trénerov a fyzio. Čoraz viac pracovať nielen na metóde AKO ale byť človekom, ktorý vie mať ku klientom ůprimný a individuálny prístup. 


Jaký máš názor na CrossFit jako takový?

 CrossFit ako vedený skupinový tréning, či súťaženie individuálne alebo v teamoch má svoje krásy a svoje menej prínosné stránky pre naše zdravie. Mám pocit, že hlavný problém je nevedomosť trénerov a ich cvičencov prečo trénujú a cvičia, tak ako sú zvyknutý alebo to niekde videli. Vzniká tak náhodný súbor cvičení, ktorí spôsobuje dlhodobé preťaženie, čo z praxe vedie k psychickej nepohode a zraneniam. 

Jak se ti u nás v Colliery líbí?

 Milujem Colliery. Okrem toho, že tam nájdem každú hračku na tréning, skvelý merch, ktorý nosím denne ma baví atmosféra a nasadenie celého teamu Colliery CF, ako sa stará o svojich klientov a cvičencov. 


Můžeš nám popsat tvůj běžný den? Kombinuješ fyzio a trenéřinu a to není zrovna nejlehčí. Můžeš nám říct tvoje know-how díky, kterému tohle zvládáš?

 Klientov mám v priemere 6 denne a som tam pre nich telom i myslou, čo si vyžaduje moju snahu cítiť sa dobre a odpočinuto. V ostatnom čase trénujem seba, venujem sa môjmu užastnému psovi, píšem tréningy na diaľku a študujem. Považujem za veľmi dôležité zvládať stres a byť viacej prítomný v čom mi začala veľmi pomáhať yoga. 

 

Máš nějaký vysněný profesní cíl, čeho bys chtěl dosáhnout? Nebo něco, čeho bys chtěl být součástí?

 Veľmi túžim rozšíriť svoje regeneračné centrum o ďalších šikovných ľudí. Vytvoriť team, ktorý bude naďalej pomáhať vrcholovým športovcom a klientom, ktorý hľadajú riešenia na ceste za kvalitnejším životom. 


A teď pár rychlých otázek na závěr :D

 • Fyzio nebo trenér: Fyzio
 • Kafe nebo čaj: Kafe , hodne kafe
 • Česko nebo Slovensko: ČeskoSlovensko
 • Kočka nebo Pes: Pes
 • Láska nebo práce: Láska
 • Originál nebo fake: Originál
 • Rýže nebo brambory: Batáty
 • Kuřecí nebo hovězí: Kuřecí a Hovezi na jednom talíři
 • Brokolice nebo květák: Brokolice a kveták vyprážanej
 • Amrap nebo emom: EMOM
 • Řízek nebo halušky: Řízek
 • Pivo nebo voda: Pivo, ráno to chce vela vody
 • Činka nebo Smeták: ČINKA

Photo ZDROJ: Redbull.CZ

Neváhejte a staňte se součástí Colliery CrossFit Ostrava komunity!

Colliery SRDCEM z.s.

Neziskový spolek založený pod záštitou Colliery CrossFit Ostrava pracující s třemi body stanov: 1. Podpora mladých atletů 2. Program CrossFit pro handicapované 3. Zapojení seniorů do CrossFitu ! www.collierysrdcem.cz Přihlaš se i TY!

UAX - CrossFit STORE

Ve spolupráci s UAX! jsme vytvořili designovou kolekci s funny motivy CrossFit. Trička, ručníky, hrnečky, kraťasy a mnoho dalšího...  Nakupujte v E SHOPU

CollieryWodKiller

Značka oblečení a doplňků pro CrossFit - #CollieryMade - objednávejte v našem e-shopu!

ROM WOD

Jako jediní v Moravskoslezském kraji nabízíme klientů speciální protahovací lekce pod zakoupenou lecencí - ROM WOD - každé uterý večer! Rezervujte ZDE!

ROGUE

V našem gymu najdete to nejlepší vybavení pro CrossFit a nejen pro něj - mj. USA značka ROGUE - každoroční sponzor a dodavatel vybavení CrossFit GAMES

CrossFit Kids

Od září 2017 nabízíme v Colliery CrossFit Ostrava licencovaný program - CrossFit Kids! Více Informací ZDE!

CrossFit JOURNAL

Blog o CrossFitu - ZDE!

Colliery CrossFit je jediný oficiálně licencovaný CrossFit Gym v Ostravě.

Naši činnost vykonáváme na základě licenční smlouvy se společností CrossFit Inc., 1250 Connecticut Ave. N.W., Suite 200, Washington D.C., USA uzavřené po provedeném licenčním řízení na základě CrossFit certifikací našich trenérů.

Colliery CrossFit Ostrava
Mírová 19
(vchod za rohem z ulice Kutuzovova)
703 00 Ostrava
Zobrazit na velké mapě

info@collierycrossfit.com
+420 605 276 724

115-639920297/0100

Otevírací doba

Pondělí–Pátek: 6:00 — 21:15
Sobota: 8:00 — 14:00
Neděle: 9:00 — 11:00 ... 16:00 — 19:00

Partneři