Nejlepší přítel KETTLBELL

Když jsem se poprvé setkala s kettlbellem, rozhodně to nebyl hned můj oblíbenec, začátky byly těžké. Modřiny na předloktí, bolavá záda a mozoly z protáčení byly jen začátek ale také důsledek špatné techniky. Když jsem začínala přicházet této ,,těžké kouli,, na zoubek, bylo už vše jinak.

Modřiny zmizely, záda přestávala bolet a já byla v čím dál lepší fyzické kondici.
Před pár lety Colliery Crossfit společně s lektory z Třince uspořádali seminář kettlbellů a já jsem neváhala ani minutu, věděla jsem, že se o tom chci dozvědět víc, i když už jsem byla v řádně požehnaném stavu :-)
Mým cílem bylo zlepšit techniku nejen mou ale i potencionálních klientů, kterým tento ruský ušák učaruje stejně jako mě.

V letošním roce mi bylo za podpory Colliery Crossfit opět umožněno rozšířit své znalosti v tomto oboru a zúčastnit se semináře zaměřeného přímo na vybrané základní cviky.

Seminář se konal v Brně přímo ve specializovaném strongmanském gymu Girja, kde nás zkušený lektor cepoval a piloval s námi každý nádech, výdech a každou fázi daného cviku. Z počátku jsem si myslela, že jsem se ocitla na trošku jiném zájezdě. Když trenér vyrukoval s tím že začneme 100 kettlbell swingy, říkala jsem si, že horší už to nebude, větou že ženy si vezmou minimálně 20 kg mě ale úplně odrovnal.
I před bolest a únavu po celodenní dřině, kdy jsem se dozvěděla, že jsem vše dělala vlastně úplně špatně, jsem si odnesla mnoho poznatků kterých si velice cením a ve své trenérské kariéře určitě využiju každý pohyb, který jsem se tam naučila.

Něco málo z HISTORIE

Kettlbell neboli původním ruským názvem GIRJA je odlité železné závaží ve tvaru zespodu zploštělé koule a na vrchní straně je opatřen uchem. Girja někdy známý i pod názvem bulina, původně sloužil na tržištích k vážení zboží, později si s ní farmáři krátili chvíle a pořádali soutěže v hodu do dálky. Největší slávu však kettlbelly měly až za carského Ruska. Pak už byl jen krůček k tomu, aby ji začali běžně využívat k zlepšování své síly a fyzické kondice i běžní lidé. V moderní době zvýšil povědomí o kettlbellu Pavel Tsatsouline svou knihou „Russian Kettlebell Challenge“.

 Proč cvičit a KETTLBELLY?

Na rozdíl od cvičení na strojích v posilovně, při kterých se procvičují pouze vybrané svaly, kombinuje cvičení s kettlbellem kardiovaskulární a silový trénink s prvky cviků pro získání nebo udržení pohyblivosti a ohebnosti těla.
Dochází k neustálému střídání zatínání a uvolňování svalů, což je vynikající pro silovou průpravu tréninků nejen v silových sportech.

  • Vytváří se zátěž jak pro svalový, tak pro kardiovaskulární systém
  • Dochází k rozvíjení síly jak výbušné a maximální, tak vytrvalostní
  • Vede k rozvoji rychlosti, pohyblivosti a pružnosti

Pokud chcete po zvýšit svalovou vytrvalost, chcete snížit procento tělesného tuku nebo vybudovat objem a sílu, jsou kettlbelly to pravé. Při cvičení je navíc nutno používat ve velké míře i stabilizační svaly a dochází také k vítanému vylepšení pohybové koordinace.
Cvičení s kettlbelem se ale nevyužívá jen v silových sportech ale také v přípravě na sporty na první pohled silovým vzdálené, jako například cyklistika, kde tuto přípravu nejvíc využíval např. Lance Armstrong, nebo v tenise, atletice či lyžování.

Mezi základní cviky s kettlbellem řadíme:

SWING neboli švih: je nejúčinnější cvik na výbušnost, kondici a disciplínu. Je postaven na střídání tenze a relaxace, proto má ohromný přenos do jiných sportů. Vychází z mrtvého tahu a je to jeden z nejobtížnějších cviků s kettlebellem.
GOBLET SQUAT: neboli dřep s kettlbellem: rozhýbe zatuhlé kyčle a kotníky a uvede zpět do provozu bolavá kolena
CLEAN: neboli přemístění
SNATCH: neboli trh
POZVED: neboli mrtvý tah

Další možné cviky:

Clean and jerk, Wind mill, Military press, Side press, Bent press a další..

Nejzajímavější cvik ale podle mého je TGU neboli Turecký vztyk
Jedná se o cvik který je zaměřen na téměř celé tělo, jeho technika patří mezi nejnáročnější ze všech cviků s kettlbellem ale výsledek stojí za to. Tento cvik je postaven na pohybových vzorech, které jsme ovládali v útlém dětství. Je dobré si je připomenout. A ještě lepší je zatížit je kettlebellem. ,protože v té chvíli se z Turkish Get-upu stává jedna z nejúčinnějších zbraní proti slabosti. Kombinuje posílení hlubokého stabilizačního systému těla s pohybem v prostoru pod zátěží.

Viz VIDEO (níže)

S tímto cvikem spolu se všemi dalšími cviky s kettlbelly, se setkáváme velmi často i na lekcích Crossfitu. Zájem o toto cvičení narůstá a tak se brzy můžete těšit i na samostatnou lekci kettlbellů, kde se naučíte správně při tomto cvičení dýchat, využít maximalní sílu a doladit techniku.
Já si tohle cvičení zamilovala..a co Vy..??

Zdroje: Ronnie.cz, Girja.cz
 


Neváhejte a staňte se součástí Colliery CrossFit Ostrava komunity!

Colliery SRDCEM z.s.

Neziskový spolek založený pod záštitou Colliery CrossFit Ostrava pracující s třemi body stanov: 1. Podpora mladých atletů 2. Program CrossFit pro handicapované 3. Zapojení seniorů do CrossFitu ! www.collierysrdcem.cz Přihlaš se i TY!

UAX - CrossFit STORE

Ve spolupráci s UAX! jsme vytvořili designovou kolekci s funny motivy CrossFit. Trička, ručníky, hrnečky, kraťasy a mnoho dalšího...  Nakupujte v E SHOPU

CollieryWodKiller

Značka oblečení a doplňků pro CrossFit - #CollieryMade - objednávejte v našem e-shopu!

ROM WOD

Jako jediní v Moravskoslezském kraji nabízíme klientů speciální protahovací lekce pod zakoupenou lecencí - ROM WOD - každé uterý večer! Rezervujte ZDE!

ROGUE

V našem gymu najdete to nejlepší vybavení pro CrossFit a nejen pro něj - mj. USA značka ROGUE - každoroční sponzor a dodavatel vybavení CrossFit GAMES

CrossFit Kids

Od září 2017 nabízíme v Colliery CrossFit Ostrava licencovaný program - CrossFit Kids! Více Informací ZDE!

CrossFit JOURNAL

Blog o CrossFitu - ZDE!

Colliery CrossFit je jediný oficiálně licencovaný CrossFit Gym v Ostravě.

Naši činnost vykonáváme na základě licenční smlouvy se společností CrossFit Inc., 1250 Connecticut Ave. N.W., Suite 200, Washington D.C., USA uzavřené po provedeném licenčním řízení na základě CrossFit certifikací našich trenérů.

Colliery CrossFit Ostrava
Mírová 19
(vchod za rohem z ulice Kutuzovova)
703 00 Ostrava
Zobrazit na velké mapě

info@collierycrossfit.com
+420 605 276 724

115-639920297/0100

Otevírací doba

Pondělí–Pátek: 6:00 — 21:15
Sobota: 8:00 — 14:00
Neděle: 9:00 — 11:00 ... 16:00 — 19:00

Partneři