KURZ: CORE LEVEL 1

Dříve, než začnu, rád bych poděkoval Colliery CrossFit a jeho programu pro vzdělávaní trenérů, který nám pomáhá ve vzdělání a můžeme tak dělat to, co nás baví.

Určitě každý z vás už někdy slyšel, četl, nebo cvičil Core jinak taky řečeno HSSP (Hluboký stabilizační systém). Tento systém je skupina svalů, které slouží jako stabilizátory bederní páteře a páteře jako takové. Aby tyto stabilizátory pracovaly správně, je zapotřebí správné aktivace a silové sinergie. Nepracuje-li HSSP správně, dochází k mnoha důsledkům, která mají za následek třeba nedostatečnou stabilitu a sílu, zatížení kloubů a vazů, je nepřiměřené, svalová práce není efektivní, dominance globálních stabilizátorů. Zkrátka nám vznikají bolístka a zvyšuje se riziko zbytečného zranění. Tělo by mělo vytvářet pohyb končetin bez kompenzačních pohybů páteře a pánve.

Co je vůbec stabilita?

 “Je to schopnost kontrolovat pohyb a pozici kloubu“ 

a svaly, které se na stabilitě podílí se dělí na Lokální a Globální. Pohybové stabilizátory čili svaly, které udržují stabilní tělo při pohybu se dělí na laterální flexory a stabilizátory, rotátory, extenzory a flexory trupu. Tahle věc je něco, čemu se snažím porozumět co nejvíce, protože se s tímto setkávám skoro každý den.
A i když třeba cvičíte už mnoho let, nemusí to znamenat, že váš HSSP bude pracovat správně. Když dřepnete 180 kg, nebo zvednete přes 200 kg není určitě pravidlo, že váš HSSP pracuje tak jak má - stavět sílu nad efektivní výkon - tot je také většinou důvod většiny zranění. 

Člověk by se neměl zaměřovat neustále jen na to, KOLIK zvedne, ale především JAK a “čím”. Sám se věnuju momentálně spíše kompenzačním cvikům, práci s dýcháním atd.. Je skvělé pozorovat výsledky, které se dostavují, všechno chce však svůj čas, trpělivost a pečlivost. Člověk se pak hned cítí lépe a bez bolesti, což jsem psal ve svém minulém blogu o stresu. Všechny tyto věci na sebe úzce navazují a pomáhají nám se cítit lépe, a o to nám taky všem jde ne?

I to je jeden z důvodů, proč jsem na tento kurz i jel. Potřeboval jsem, aby mi prozatímní vědomostní kolečka zapadly do sebe a já tuhle věc pochopil co nejlépe. Naučil jsem se, jak vypadá správný dechový stereotyp a testy, které mi pomáhají pracovat na této problematice. Určitě se NEPOVAŽUJU za žádného odborníka, ale vím, že tohle je základ, se kterým se snažím a chci i nadále pracovat, protože vím, že funguje. 

Další kurz, který bych rozhodně chtěl absolvovat je DNS pro Trenéry podle Doktora Pavla Kolaře, který by mi spoustu dalších informací rozšířil či prohloubil ty již nabyté. Absolvováním tohoto kurzu věřím, že budu zase o krok dál ve správném přístupu a rozvoji nejen sebe, ale také svých klientů :)  

Neváhejte a staňte se součástí Colliery CrossFit Ostrava komunity!

Colliery SRDCEM z.s.

Neziskový spolek založený pod záštitou Colliery CrossFit Ostrava pracující s třemi body stanov: 1. Podpora mladých atletů 2. Program CrossFit pro handicapované 3. Zapojení seniorů do CrossFitu ! www.collierysrdcem.cz Přihlaš se i TY!

UAX - CrossFit STORE

Ve spolupráci s UAX! jsme vytvořili designovou kolekci s funny motivy CrossFit. Trička, ručníky, hrnečky, kraťasy a mnoho dalšího...  Nakupujte v E SHOPU

CollieryWodKiller

Značka oblečení a doplňků pro CrossFit - #CollieryMade - objednávejte v našem e-shopu!

ROM WOD

Jako jediní v Moravskoslezském kraji nabízíme klientů speciální protahovací lekce pod zakoupenou lecencí - ROM WOD - každé uterý večer! Rezervujte ZDE!

ROGUE

V našem gymu najdete to nejlepší vybavení pro CrossFit a nejen pro něj - mj. USA značka ROGUE - každoroční sponzor a dodavatel vybavení CrossFit GAMES

CrossFit Kids

Od září 2017 nabízíme v Colliery CrossFit Ostrava licencovaný program - CrossFit Kids! Více Informací ZDE!

CrossFit JOURNAL

Blog o CrossFitu - ZDE!

Colliery CrossFit je jediný oficiálně licencovaný CrossFit Gym v Ostravě.

Naši činnost vykonáváme na základě licenční smlouvy se společností CrossFit Inc., 1250 Connecticut Ave. N.W., Suite 200, Washington D.C., USA uzavřené po provedeném licenčním řízení na základě CrossFit certifikací našich trenérů.

Colliery CrossFit Ostrava
Mírová 19
(vchod za rohem z ulice Kutuzovova)
703 00 Ostrava
Zobrazit na velké mapě

info@collierycrossfit.com
+420 605 276 724

115-639920297/0100

Otevírací doba

Pondělí–Pátek: 6:00 — 21:15
Sobota: 8:00 — 14:00
Neděle: 9:00 — 11:00 ... 16:00 — 19:00

Partneři